Obloha na dlani

Obloha na dlani je krátký film pro digitální planetária. Ukazuje reálné snímky reálné oblohy pořízené objektivem typu rybí oko se zorným úhlem 180°, což není nutně totéž, co bychom viděli očima. Před diváky se během roku vystřídají letní, podzimní, zimní a jarní souhvězdí, za doprovodu hudby Antonia Vivaldiho z cyklu Čtvero ročních období. Pozorováno v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, zejména na místech s malým světelným znečištěním. Použitý přístroj Canon 250D APS-C 24.1Mpx, objektiv Sigma 4.5mm f2.8 EX DC Circular Fisheye, expozice 8 s, clona 2,8, citlivost 3200 ISO. Zpracování pomocí programů Gmic, Gimp, Sequator, FFmpeg a Blender.
Youtube | Ukázky | Stažení česky English

Ukázky

Jako ukázky jsme připravili statické kruhové obrazy v plném rozlišení, které se v planetárium promítají na polokouli skloněnou pod úhlem 17°. Objekty se zde jeví zkreslené, ale pokud divák sedí v našem planetáriu uprostřed hlediště, geometrie výsledného obrazu zkreslená není.

Stažení

Film je připraven ve formátu Full-dome 4K (rozlišení 4096 × 4096 pixelů) se snímkovou frekvencí 25 fps. Ke stažení je k dispozici archiv ZIP s jednotlivými obrazy (dome masters), které se posléze musejí konvertovat pro daný projekční systém (včetně nastavení vhodné korekce gama). My používáme systém od firmy Carl Zeiss Jena, s pěticí projektorů Velvet - mající každý 2560 × 1600 pixelů, nativní kontrast 1 : 2,5 miliónu a speciální objektivy pro projekci na sférickou plochu. Upozorňujeme, že jde o opravdu velký soubor, který je umístěn na WWW serveru Astronomického ústavu MFF UK:

Nabízíme též zvukovou stopu ve formátu Dolby Digital 5.1,