Často kladené dotazy
Máte-li nějaký dotaz a nenaleznete na něho odpověď níže, můžete využít našich kontaktů a zeptat se nás: astrohk@astrohk.cz, nebo telefonicky v pracovních dnech v době 9-12 a 13-15 hodin +420 737 456 777 nebo +420 495 264 087.

Hvězdárna a planetárium se nachází na jižním okraji Hradce Králové v ulici Zámeček 456/30 blízko vodárenské věže - viz kontakt.

Příjezd městskou hromadnou dopravou a pěšky

Využít můžete autobus MHD - linku č. 16, který jede od hlavního vlakového nádraží do Roudničky. Poté stačí vystoupit na zastávce „Zámeček“ a vydat se přímo po silnici nahoru až k vodárenské věži. Od ní již hvězdárnu i planetárium uvidíte. Doba pěší cesty je asi 15 minut do kopce po silnici, kde není chodník. Můžete také využít trolejbusy MHD - linku č. 1, nebo č. 2, které jedou z autobusového i od vlakového nádraží na „Nový Hradec Králové“. Tam je potřeba vystoupit a vydat se pěšky po hřebenu kopce ulicemi: Prašingerova, Bendlova a Husova. Doba pěší cesty je asi 15 minut po rovině, přičemž část cesty je možné absolvovat po chodníku. Některé trolejbusy MHD linky č. 1 zajíždí v průběhu roku na zastávku „Kluky Planetárium“. Doba pěší cesty je od této zastávky k hvězdárně a k planetáriu asi 12 minut. Většinu cesty je možné absolvovat po chodníku. Momentálně ale v souvislosti s rekonstrukcí vozovky v ulici Hlavní v Klukách na Novém Hradci Králové je zastávka „Kluky Planetárium“ neobsluhována.
Jízdní řád a možnosti zakoupení jízdenky je možné nalézt na stránkách Dopravního podniku města Hradce Králové. Početnějším skupinám doporučujeme z důvodu přepravní kapacity vozů MHD kontaktovat výše zmíněný Dopravní podnik.

Příjezd autem či autobusem

Hvězdárna a planetárium leží na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové. Doporučujeme využít příjezdovou cestu směrem od Nového Hradce Králové. Při cestě z centra HK je vhodné jet ulicí Brněnská do kopce na Nový Hradec Králové a poté ještě před náměstím s kostelem odbočit vpravo do ulice Husova, která vede po hřebenu kopce až k vodárenské věži. Od ní již hvězdárnu i planetárium uvidíte. Zaparkovat je možné na přilehlém parkovišti či v blízkých ulicích. Je však nutné dodržet dopravní předpisy a neparkovat před výjezdy z okolních pozemků a na travnatých plochách.

Před návštěvou doporučujeme podívat se na aktuální program v daném měsíci.

Chcete-li nám zavolat, kvůli nějakému dotazu či objednávce programu, volejte nejlépe v pracovních dnech v době 9-12 a 13-15 hodin na telefonní čísla: +420 737 456 777, +420 495 264 087. V tuto dobu je také možné při běžném provozu zakoupit si astronomické pomůcky a publikace i mimo naše programy pro veřejnost a můžete se přijít podívat na právě probíhající výstavy.

Začátky výukových programů pro školy jsou při běžném provozu v pracovních dnech v 8:15, v 10:00, ve 13:00 a ve 14:45. Více informací naleznete v programech pro školy. Návštěvu je třeba u nás objednat s dostatečným předstihem, nejlépe telefonicky: +420 737 456 777, +420 495 264 087. Prosíme, volte pokud možno ranní a odpolední začátky. Programy od 10 hodin jsou často rezervovány na několik měsíců dopředu. Nabízíme také možnost realizace výukového programu v odpoledních a večerních hodinách v pracovních dnech v době mimo pravidelné programy. Pro více informací nás kontaktujte.

Při běžném provozu se skupiny mohou zúčastnit programu pro veřejnost. Vstupenky je možné zakoupit přes vstupenkový portál města Hradce Králové HKPoint (online platba), nebo v Infocentru Hradce Králové. Pro skupiny minimálně 20 osob dále nabízíme možnost realizace programu v pracovních dnech v době mimo pravidelné programy pro veřejnost. Více informací: +420 737 456 777, +420 495 264 087.

Vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové za 1 návštěvníka je uvedeno níže v tabulce.

druh programu základní snížené*
Pozorování (Slunce, večerní obloha) 50 Kč 30 Kč
Program pro děti (jednotné snížené vstupné) 70 Kč 70 Kč
Podvečerní a Večerní program 90 Kč 70 Kč
Přednáška 70 Kč 50 Kč
Výstava 30 Kč 30 Kč
Objednaný program (pro skupiny minimálně 20 osob) 90 Kč 70 Kč
Výukový program pro školy 60 Kč

* Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro osoby do 16 let, studenty do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 60 let. Členové Astronomické společnosti v Hradci Králové a astronomického kroužku HPHK platí vstupné 15 Kč na všechny programy pořádané Hvězdárnou a planetáriem v Hradci Králové.
Program pro děti je vhodný pro děti od 5 let v doprovodu dospělé osoby.
Pracovníci pedagogického doprovodu v počtu 2 osob na doprovázenou třídu mají vstup zdarma.
Před návštěvou Hvězdárny a planetária v Hradci Králové se seznamte s návštěvním řádem.

Programy na hvězdárně

Vstupenky na programy pouze na hvězdárně je možné zakoupit 15 minut před daným programem v pokladně hvězdárny. Tyto vstupenky nelze rezervovat ani zakoupit v předprodeji.

Programy v digitálním planetáriu

Vstupenky na programy v digitálním planetáriu je možné zakoupit v předprodeji dvěma různými způsoby:

1) v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží, Eliščino nábřeží 626, 500 03 Hradec Králové (papírová vstupenka, platba na místě v Infocentru)

2) přes vstupenkový portál města Hradce Králové HKPoint (elektronická vstupenka, online platba, při jednom nákupu je možné zakoupit maximálně 6 vstupenek)

Jak zakoupit vstupenku přes HKPoint?

I - Na stránkách HKPoint.cz si vyberte program.
II - U vybraného programu zvolte datum plánované návštěvy.
III - Vyberte si kategorii: Plná cena nebo Snížená (snížené vstupné je pouze u některých programů a je určeno pro osoby do 16 let, studenty do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 60 let). Následně zvolte počet vstupenek (při jednom nákupu je možné zakoupit maximálně 6 vstupenek).
IV - V košíku si můžete zkontrolovat váš nákup (počet vstupenek, program, datum apod.)
V - Následující stránka je informativní: vstupenky Vám přijdou na email, který zadáte, platbu provedete online, vstupenky (v elektronické podobě i následně vytištěné) je nutné uchovávat na bezpečném místě, aby Vám je nikdo nemohl zkopírovat.
VI - Na poslední stránce si můžete založit účet, nebo využít rychlý nákup, při kterém stačí vyplnit jméno, příjmení, e-mail a telefon. Na e-mail Vám po provedení platby přijdou vstupenky, proto je nutné ho vyplnit velmi pečlivě.
VII - Vstupenky si můžete následně vytisknout. Upozorňujeme, že je nutné si vytisknout všechny zakoupené vstupenky (jedna vstupenka se tiskne na papír formátu A4 a je nutné ji vytisknout celou - s datem programu i s čárovým kódem). Možností je také mít uložené vstupenky například v chytrém telefonu a při vstupu do sálu digitálního planetária je ukázat v elektronické podobě. Je však nutné mít uložené všechny zakoupené vstupenky v kompletním stavu.

Před návštěvou programu Pozorování Slunce či večerní oblohy doporučujeme zkontrolovat předpověď počasí a ujistit se, že bude jasná obloha. Při zatažené obloze pozorování není možné. Můžete se také podívat na aktuální stav počasí u nás pomocí webkamery ČHMÚ.

Při plánování návštěvy některého z programů zaměřených na pozorování noční oblohy vezměte v úvahu, že v období měsíčního úplňku nejsou vhodné podmínky pro pozorování reliéfu jeho povrchu a rozptýlené světlo Měsíce zároveň vytváří nevhodné podmínky pro pozorování slabších objektů noční oblohy. Na rozdíl od neustále narůstajícího světelného smogu vytvářeného člověkem se toto krátkodobé omezení spjaté s úplňkovou fází Měsíce vždy během několika dnů vyřeší přirozenou cestou.

Chcete-li pozorovat krátery na Měsíci, pak je vhodnou dobou dorůstající Měsíc do první čtvrti, nesmí však zapadnout dříve, než začne program Večerní pozorování.

Chcete-li pozorovat planety, pak doporučujeme se podívat do našeho aktuálního Měsíčníku, jaké planety jsou zrovna pozorovatelné na večerní obloze. Velmi pěkné na pozorování jsou například Jupiter a Saturn.

Bez použití blesku je pro soukromé a zároveň nekomerční účely možno pořizovat fotografie v návštěvnických prostorech hvězdárny a digitálního planetária s výjimkou projekčního sálu planetária, kde není možné nejen fotografovat, ale i rušit projekci jakýmkoliv světlem, například z mobilního telefonu, tabletu a podobných zařízení. Je rovněž nevhodné, rušivé a k ostatním návštěvníkům programu neohleduplné, používat tyto světelné zdroje i při večerním pozorování.

Zaparkovat je možné na přilehlém parkovišti či v blízkých ulicích. Je však nutné dodržet dopravní předpisy a neparkovat před výjezdy z okolních pozemků a na travnatých plochách. Doporučujeme přijet na program o trochu dříve, ne vždy je možné zaparkovat na parkovišti hned vedle hvězdárny a planetária, někdy je nutné využít parkovací prostory v okolních ulicích.

Máte-li dotaz na počasí, doporučujeme využít Český hydrometeorologický ústav.

Jestliže jste viděli bolid, meteor, nebo podobný úkaz, můžete se obrátit na Astronomický ústav AV ČR a nahlásit pozorovaný jev.