Filmy v digitálním planetáriu
Dokumentární filmy a pohádky pro planetárium jsou v tzv. full-dome formátu, kdy jsou diváci zcela obklopeni a pohlceni obrazem, který se promítá na polokouli nad jejich hlavy. Vzniká přirozený 3D efekt. Také zvuk je v tomto prostředí přirozeně prostorový.

ABECEDNÍ SEZNAM FILMŮ

Cesta do středu Mléčné dráhy
název v angličtině: Journey to the Centre of the Milky Way
7 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: European Southern Observatory – ESO Supernova Planetarium
český dabing
další možnosti dabingu: angličtina, němčina, ruština, španělština
Co leží v srdci naší Galaxie? Dvanáct let pozoroval dalekohled Evropské jižní observatoře VLT (Very Large Telescope) a Keckovy dalekohledy střed naší Galaxie, sledovaly pohyb více než stovky hvězd a určovaly polohu neviditelného objektu - supermasivní černé díry.
Vydejte se na cestu do středu Mléčné dráhy a během sedmi minut cestujte rychleji než světlo, z nejsuššího místa na Zemi, pouště Atacama v Chile, přímo do středu naší vlastní Galaxie, kde černá díra pohltí vše, co jí přijde do cesty. Před vašima očima se objeví 84 milionů hvězd, z nichž každá skrývá záhady čekající na vyřešení. Jsou kolem nich planety s měsíci? Je na planetách voda? Mohl by tam být život?

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Cesta ke hvězdám
název v angličtině: Journey to the Stars
25 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: American Museum of Natural History
český dabing: Ilona Svobodová
bez dalších možností dabingu
Dokument Cesta ke hvězdám umožní divákovi sledovat zblízka fantastický život i smrt hvězd, známých z nočního nebe. Budeme se pohybovat prostorem a časem, odhalíme kosmická tajemství a zjistíme, co všechno nás úzce spojuje s hvězdami.

Zdroj obrázku: American Museum of Natural History


Cesta k nekonečnu
název v angličtině: A Way to Infinity
14 min, vhodný pro žáky středních škol; školní pořady
autor: Miroslav Brož
český dabing
další možnosti dabingu: angličtina
Cesta k nekonečnu je krátký dokumentární film pro digitální planetária o tom, co je nekonečno a zda je vesmír nekonečný. Film je připraven ve formátu fulldome 4K se snímkovou frekvencí 30 fps. Ke stažení je k dispozici archiv ZIP s jednotlivými obrazy (dome masters), které se posléze musejí konvertovat pro daný projekční systém: Cesta k nekonečnu [112 GB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], česká a anglická zvuková stopa ve formátu Dolby Digital 5.1: česká stopa [AC3, 47 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], anglická stopa [AC3, 47 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], pouze hudba [AC3, 47 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK].


Cesta za miliardou sluncí
název v angličtině: Journey to a Billion Suns
30 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Stargarten
český dabing: Libor Terš, Bohdan Tůma
další možnosti dabingu: angličtina
Celooblohová show Cesta za miliardou sluncí představuje zajímavé vyprávění o jednom z největších astronomických dobrodružství, do kterého se lidstvo kdy pustilo. Pojednává o historii poznávání podoby vesmíru a též o jednom z klíčových projektů Evropské kosmické agentury, na kterém se podílejí také čeští vědci. Cílem projektu GAIA je vytvořit dosud největší astronomické dílo – revoluční 3D mapu naší Galaxie.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Explore
název v angličtině: Explore
27 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Creative Planet
český dabing: Pavel Rímský
další možnosti dabingu: angličtina
Explore, nová fulldome show od tvůrců filmu Sen o létání, nám moderním pohledem představí cestu k Marsu. Vysvětlí nám základní vědecká fakta a pomocí jednoduchých a srozumitelných animací nám umožní prozkoumat Keplerovy zákony, které popisují pohyby planet a jsou nezbytné pro lety do vesmíru. Poté podnikneme imaginární cestu s astronauty, kteří opustí planetu Zemi a vydají se k Marsu. Efektní vizuální materiál je doplněn vysoce kvalitním hudebním doprovodem.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Fantom vesmíru - hon na temnou hmotu
název v angličtině: Phantom of the Universe - The Hunt for Dark Matter
27 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Lawrence Berkeley National Laboratory
český dabing: Simona Postlerová
další možnosti dabingu: angličtina
Jako fantom se označuje neskutečná věc, prchavý přízrak. Co je ale Fantom vesmíru? Dnes už víme, že se jedná o skutečnou, avšak temnou látku, která určuje velkoškálovou strukturu vesmíru i tvar jednotlivých galaxií. Pravděpodobně za ní stojí neznámá elementární částice, kterou se fyzikové celého světa snaží najít pomocí grandiózních přístrojů, jako je Velký hadronový urychlovač (LHC). Dechberoucí film z produkce Lawrence Berkeley National Laboratory, se skvělým dabingem Simony Postlerové.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Kosmické srážky
název v angličtině: Cosmic Collisions
23 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: American Museum of Natural History
český dabing: Pavel Soukup
další možnosti dabingu: angličtina
Dokument Kosmické srážky nám ukáže, že za svět, jak ho známe, vděčíme masivním a neobvyklým i neustále probíhajícím neviditelným srážkám. Pokud jste si někdy kladli otázku, jak vznikl náš Měsíc, co vyhubilo dinosaury nebo jakým způsobem můžeme zabránit srážce s obřím asteroidem, právě tento film vám na vše odpoví. Při svém putování za srážkami navštívíme mladou, formující se Zemi, žhavé nitro našeho Slunce i dalekou budoucnost, kdy budeme svědky kolize obřích galaxií. Dokument byl vytvořen Americkým přírodovědným muzeem ve spolupráci s NASA.

Zdroj obrázku: American Museum of Natural History


Lucie a tajemství padajících hvězd
název v angličtině: Lucia, the Secret of Shooting Stars
31 min, vhodný od 5 let; školní pořady, rodinný film
produkce: Planetarium de Saint-Etienne
český dabing: Michal Suchánek, Richard Genzer, Klára Šumanová
další možnosti dabingu: angličtina
Naši oblíbení animovaní hrdinové, lední medvěd Vladimír a tučňák James, jsou zpět! Pokračování astronomické pohádky Polaris je tentokrát zavede až na Měsíc, dále mezi planetky a komety a v neposlední řadě i k mayským pyramidám! Navíc se k oběma hrdinům přidá i nová kamarádka Lucie.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Musica: Proč je vesmír nádherný?
název v angličtině: Musica: Why is the Universe Beautiful?
26 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Yamanashi Prefectural Science Center & Live Company Ltd.
český dabing: Jana Páleníčková, Bohdan Tůma
další možnosti dabingu: angličtina
Zvuky lesa, květina, západ slunce, všechny krásné objekty pohybující se rozsáhlou paletou hvězd a galaxií, které se tyčí nad nimi… proč je to tolik inspirující? Tato jednoduchá otázka nabízí provokativní a vjemově bohatou výpravu za poznáním kosmu v podobě starověkého pojmu Musica – principu jednoty vesmíru, vědy a umění. A také představy hudby sfér, poprvé vyslovené filozofem Pythagorem. Myšlenky a vědomosti tohoto učence stály na pozadí mnoha pilířů moderní vědy. Film Musica: Proč je vesmír nádherný? přináší myšlenku, že umění, hudba, fyzika i matematika jsou navzájem propojeny jako součást velkolepé krásy vesmíru.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Obloha na dlani
název v angličtině: Hands-On Sky Experience
10 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku
Autor: Miroslav Brož
Obloha na dlani je krátký film pro digitální planetária. Ukazuje reálné snímky reálné oblohy pořízené objektivem typu rybí oko se zorným úhlem 180°. Před diváky se během roku vystřídají letní, podzimní, zimní a jarní souhvězdí, za doprovodu hudby Antonia Vivaldiho z cyklu Čtvero ročních období. Pozorováno v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, zejména na místech s malým světelným znečištěním. Film je připraven ve formátu fulldome 4K se snímkovou frekvencí 30 fps. Ke stažení je k dispozici archiv ZIP s jednotlivými obrazy (dome masters), které se posléze musejí konvertovat pro daný projekční systém: Obloha na dlani [31 GB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], zvuková stopa ve formátu Dolby Digital 5.1: zvuková stopa [AC3, 31 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], alternativní stopa [AC3, 31 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK].


Polaris
název v angličtině: Polaris, the Space Submarine and the Mystery of the Polar Night
29 min, vhodný od 5 let; školní pořady, rodinný film
produkce: Planetarium de Saint-Etienne
český dabing: Michal Suchánek a Richard Genzer
další možnosti dabingu: angličtina
Pohádka Polaris seznámí děti i dospělé s astronomickými zákonitostmi, jakými jsou důvody střídání ročních období, značné délky polární noci nebo podobnostmi Země a dalších planet. Budeme svědky okouzlujícího příběhu kamarádství dvou nepravděpodobných přátel, tučňáka Jamese a ledního medvěda Vladimíra. Tučňák se s medvědem setká v jeho domovině v Arktidě, oba společně pozorují hvězdy, vyprávějí si vzájemně o svém domovu a snaží se přijít na kloub některým záhadám. Díky jejich velké píli a přičinlivosti pak můžeme sledovat, jak v sérii zábavných situací nakonec postaví observatoř a dokonce i vesmírnou loď, kterou využijí k průletu okolo Marsu a Saturnu. Spolu s nimi tak zažijeme spoustu legrace, ale také se mnoho nového dozvíme.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Přírodní výběr
název v angličtině: Natural Selection
41 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Mirage 3D
český dabing: Libor Terš, Pavel Soukup, Bohdan Tůma, Petra Hobzová
další možnosti dabingu: angličtina, španělština
Film Přírodní výběr nám zajímavou formou představí nejúžasnější mechanismus živé přírody – dlouhodobý vývoj a přizpůsobování organismů proměnlivým podmínkám prostředí. Zároveň nás seznámí s ikonou dějin vědy, britským badatelem Charlesem Robertem Darwinem, který na fantastickou myšlenku evoluce přišel při své objevné plavbě kolem světa. Dokument nás zavede například na malebné souostroví Galapágy, do hlubin oceánu při východoafrickém pobřeží nebo třeba do viktoriánské domácnosti samotného geniálního přírodovědce Darwina.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Ptačí ostrov
30 min, vhodný od 5 let; školní pořady, rodinný film
produkce: Hvězdárna a planetárium Brno, Charta Lintea
v českém znění
další možnosti dabingu: pouze v ČJ
Čím drží svět pohromadě? Kde najdeme Ptačí ostrov? Má Měsíc skutečně tisíc tváří? Kam ukazuje Severní hvězda? Podaří se Tomášovi s Katkou napravit celou neplechu a zachránit kouzelnou říši za knihovnou? Na tyto ale i další otázky odpoví nejmenším divákům dobrodružný příběh Ptačí ostrov. V něm se vydáme do světa fantazie, kde potkáme syna Severní hvězdy Aruna, prostořekého piráta s partou dobromyslných námořníků, mudrce Al Hasena s mohutným plnovousem, stejně jako hodnou tetu a přísného strejdu. To vše v kulisách, které si vzaly za vzor Lednicko-Valtický areál. Budeme svědky pátrání po kouzelném klíči od tajemného globusu, na cestu nám posvítí čarovná světluška, poplaveme s lodí plnou bukanýrů, vzneseme se s neuvěřitelným létajícím strojem a staneme se svědky objevu neobvykle krásného drahokamu, průzračného jako měsíční svit.

Zdroj obrázku: Hvězdárna a planetárium Brno


Robinsonka - velké měsíční dobrodružství pro malé kosmoplavce
41 min, vhodný od 5 let; školní pořady, rodinný film
produkce: Hvězdárna a planetárium Brno, Charta Lintea
v českém znění
další možnosti dabingu: pouze v ČJ
Píše se rok 2134. I když jste několikrát restartovali počítač a nakonec převzali ruční řízení, tvrdému dopadu přistávacího modulu na měsíční povrch jste nezabránili. Žijete, také skafandr vypadá neporušený, většina zařízení však zkáze neunikla. A tak nezbývá než se pěšky vydat za záchranou. Dokážete to? Prožijte spolu s hlavní hrdinkou Sárou a jejími průvodci jedinečné dobrodružství na staré měsíční základně u Hadleyho brázdy, kde před více než sto roky přistála výprava Apollo 15. Podaří se trosečnici zprovoznit starou základnu? Pomůže jí dobrosrdečný robůtek 54-L 50-G přezdívaný Labi, jinak také vášnivý zahradník? A nezkazí celý plán na záchranu až nepříjemně zvědavý H-Ugo? Film je směřován na děti ve věku 10 až 15 let, ale jistě bude srozumitelný i pro ty menší stejně jako zábavný pro dospělé.

Zdroj obrázku: Hvězdárna a planetárium Brno


Sen o létání
název v angličtině: Dream to Fly
35 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: The Heavens of Copernicus
český dabing: Petra Hobzová
další možnosti dabingu: angličtina
Objevte tajemství letu s Leonardem da Vinci, bratry Montgolfierovými, bratry Wrightovými i dalšími vynálezci ze starých časů. Zažijte dobrodružství a zjistěte, jak se tento úžasný sen, který lidstvo snilo od počátku věků, proměnil ve skutečnost. Sen o létání je poetickým příběhem o dějinách aviatiky. Cílem tohoto filmu je ukázat vývoj letectví v průběhu dějin novým a zajímavým způsobem. Zobrazuje hlavní milníky v naší cestě k dobytí oblohy a dosažení hranice vesmíru – a to jak z hlediska technologických průlomů, tak i samotného vnímání letectví jako takového. Bohatý obraz ve fulldome, nádherná hudba vytvořená přímo pro tento pořad i poetický slovní komentář dává dohromady krásné umělecké dílo.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Se zvířátky o vesmíru
název v angličtině: Furry Astronauts
25 min, vhodný od 5 let; školní pořady, rodinný film
produkce: Hvězdárna a planetárium Brno
v českém znění
další možnosti dabingu: pouze v ČJ
Unikátní kombinace loutek vedených brněnskými herci a virtuálního světa stvořeného brněnskými grafiky zavede malé i velké diváky do snového světa jedné polozapomenuté raketové základny. Ba co víc, stačí se odrazit a najednou se ocitnete ve vesmíru…
Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali raketovou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když vidí startovat raketu, jsou z toho úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlil. A protože myšák strávil celý život mezi vědci na základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně.

Zdroj obrázku: Hvězdárna a planetárium Brno


Sluneční soustava 2015
název v angličtině: Solar System 2015
25 min, vhodný pro žáky základních škol; školní pořady
autor: Miroslav Brož
český dabing
další možnosti dabingu: angličtina
Sluneční soustava 2015 je krátký dokumentární film pro digitální planetária. Pojednává o našem planetárním systému: o Slunci, planetách a malých tělesech, o jejich vzniku i zániku. Je určen žákům základních škol. Film je připraven ve formátu fulldome 4K se snímkovou frekvencí 30 fps. Ke stažení je k dispozici archiv ZIP s jednotlivými obrazy (dome masters), které se posléze musejí konvertovat pro daný projekční systém: Sluneční soustava 2015 [64 GB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], česká a anglická zvuková stopa ve formátu Dolby Digital 5.1: česká stopa [AC3, 83 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], anglická stopa [AC3, 83 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], pouze hudba [AC3, 83 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK].


Světlo
název v angličtině: Light
8 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Zeiss
český dabing
další možnosti dabingu: angličtina, němčina, francouzština, polština, ruština
Rok 2015 byl mezinárodním rokem světla. Zeiss pro tuto příležitost vytvořil sedmiminutovou fulldome show Světlo, v níž jsou představeny různé aspekty světla. Diváci se vydají na fascinující cestu, která jim ukáže význam světla v každodenním životě spolu s dnešními technickými aplikacemi.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Voda - kosmické dobrodružství
název v angličtině: Water - a Cosmic Adventure
v našich programech uvádíme tento pořad také pod názvem: Příběh vody
25 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Association des Planétariums de Langue Française (APLF) in collaboration with Hamburg Planetarium and the European Southern Observatory (ESO)
český dabing: Petra Hobzová, Jana Páleníčková
další možnosti dabingu: angličtina
V dokumentární show Voda - kosmické dobrodružství nám astronomka Eva Luna vypráví o svém hledání vody ve vesmíru a voda sama nám prostřednictvím svého příběhu objasní, jak se vyvíjel vesmír od svého počátku, jak vznikly hvězdy a chemické prvky, z nichž je složena nejen ona sama, ale také planety a možná i život, který ve vesmíru jednou Eva Luna objeví.

Zdroj obrázku: ESO


Voyager
název v angličtině: VOYAGER: the Never-Ending Journey
27 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: UMA Vision
český dabing: Jiří Schwarz
další možnosti dabingu: angličtina
Film vypráví vzrušující příběh o nejpozoruhodnější vesmírné misi v historii lidstva. V roce 1977 byly vypuštěny dvě kosmické sondy, aby prozkoumaly nejvzdálenější planety Sluneční soustavy: Jupiter, Saturn, Uran a Neptun spolu s jejich měsíci. Obě kosmické lodi velmi obohatily naše znalosti o těchto vzdálených světech. Nyní, po čtyřech desetiletích, prozkoumávají mezihvězdný prostor. Jako dvě láhve vyslané do kosmického oceánu, obě sondy nesou mezihvězdnou zprávu – pozlacenou desku s poselstvím určeným případným mimozemským civilizacím.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Zpátky na Měsíc
název v angličtině: Back To The Moon For Good
25 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: NSC Creative
český dabing
další možnosti dabingu: angličtina, němčina, francouzština, polština, španělština
Dokumentární show Zpátky na Měsíc představuje výzvu k obnovení letů na přirozenou družici Země a týmy, které se zapojily do soutěže Google Lunar XPrize o 30 milionů dolarů. Poslední astronauti opustili povrch Měsíce před více než čtyřiceti lety – přišel čas pro novou generaci výzkumníků.

Zdroj obrázku: Fulldome Database

FILMY PRO DĚTI

Lucie a tajemství padajících hvězd
název v angličtině: Lucia, the Secret of Shooting Stars
31 min, vhodný od 5 let; školní pořady, rodinný film
produkce: Planetarium de Saint-Etienne
český dabing: Michal Suchánek, Richard Genzer, Klára Šumanová
další možnosti dabingu: angličtina
Naši oblíbení animovaní hrdinové, lední medvěd Vladimír a tučňák James, jsou zpět! Pokračování astronomické pohádky Polaris je tentokrát zavede až na Měsíc, dále mezi planetky a komety a v neposlední řadě i k mayským pyramidám! Navíc se k oběma hrdinům přidá i nová kamarádka Lucie.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Polaris
název v angličtině: Polaris, the Space Submarine and the Mystery of the Polar Night
29 min, vhodný od 5 let; školní pořady, rodinný film
produkce: Planetarium de Saint-Etienne
český dabing: Michal Suchánek a Richard Genzer
další možnosti dabingu: angličtina
Pohádka Polaris seznámí děti i dospělé s astronomickými zákonitostmi, jakými jsou důvody střídání ročních období, značné délky polární noci nebo podobnostmi Země a dalších planet. Budeme svědky okouzlujícího příběhu kamarádství dvou nepravděpodobných přátel, tučňáka Jamese a ledního medvěda Vladimíra. Tučňák se s medvědem setká v jeho domovině v Arktidě, oba společně pozorují hvězdy, vyprávějí si vzájemně o svém domovu a snaží se přijít na kloub některým záhadám. Díky jejich velké píli a přičinlivosti pak můžeme sledovat, jak v sérii zábavných situací nakonec postaví observatoř a dokonce i vesmírnou loď, kterou využijí k průletu okolo Marsu a Saturnu. Spolu s nimi tak zažijeme spoustu legrace, ale také se mnoho nového dozvíme.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Ptačí ostrov
30 min, vhodný od 5 let; školní pořady, rodinný film
produkce: Hvězdárna a planetárium Brno, Charta Lintea
v českém znění
další možnosti dabingu: pouze v ČJ
Čím drží svět pohromadě? Kde najdeme Ptačí ostrov? Má Měsíc skutečně tisíc tváří? Kam ukazuje Severní hvězda? Podaří se Tomášovi s Katkou napravit celou neplechu a zachránit kouzelnou říši za knihovnou? Na tyto ale i další otázky odpoví nejmenším divákům dobrodružný příběh Ptačí ostrov. V něm se vydáme do světa fantazie, kde potkáme syna Severní hvězdy Aruna, prostořekého piráta s partou dobromyslných námořníků, mudrce Al Hasena s mohutným plnovousem, stejně jako hodnou tetu a přísného strejdu. To vše v kulisách, které si vzaly za vzor Lednicko-Valtický areál. Budeme svědky pátrání po kouzelném klíči od tajemného globusu, na cestu nám posvítí čarovná světluška, poplaveme s lodí plnou bukanýrů, vzneseme se s neuvěřitelným létajícím strojem a staneme se svědky objevu neobvykle krásného drahokamu, průzračného jako měsíční svit.

Zdroj obrázku: Hvězdárna a planetárium Brno


Robinsonka - velké měsíční dobrodružství pro malé kosmoplavce
41 min, vhodný od 5 let; školní pořady, rodinný film
produkce: Hvězdárna a planetárium Brno, Charta Lintea
v českém znění
další možnosti dabingu: pouze v ČJ
Píše se rok 2134. I když jste několikrát restartovali počítač a nakonec převzali ruční řízení, tvrdému dopadu přistávacího modulu na měsíční povrch jste nezabránili. Žijete, také skafandr vypadá neporušený, většina zařízení však zkáze neunikla. A tak nezbývá než se pěšky vydat za záchranou. Dokážete to? Prožijte spolu s hlavní hrdinkou Sárou a jejími průvodci jedinečné dobrodružství na staré měsíční základně u Hadleyho brázdy, kde před více než sto roky přistála výprava Apollo 15. Podaří se trosečnici zprovoznit starou základnu? Pomůže jí dobrosrdečný robůtek 54-L 50-G přezdívaný Labi, jinak také vášnivý zahradník? A nezkazí celý plán na záchranu až nepříjemně zvědavý H-Ugo? Film je směřován na děti ve věku 10 až 15 let, ale jistě bude srozumitelný i pro ty menší stejně jako zábavný pro dospělé.

Zdroj obrázku: Hvězdárna a planetárium Brno


Se zvířátky o vesmíru
název v angličtině: Furry Astronauts
25 min, vhodný od 5 let; školní pořady, rodinný film
produkce: Hvězdárna a planetárium Brno
v českém znění
další možnosti dabingu: pouze v ČJ
Unikátní kombinace loutek vedených brněnskými herci a virtuálního světa stvořeného brněnskými grafiky zavede malé i velké diváky do snového světa jedné polozapomenuté raketové základny. Ba co víc, stačí se odrazit a najednou se ocitnete ve vesmíru…
Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali raketovou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když vidí startovat raketu, jsou z toho úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlil. A protože myšák strávil celý život mezi vědci na základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně.

Zdroj obrázku: Hvězdárna a planetárium Brno

ASTRONOMICKÉ FILMY

Cesta do středu Mléčné dráhy
název v angličtině: Journey to the Centre of the Milky Way
7 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: European Southern Observatory – ESO Supernova Planetarium
český dabing
další možnosti dabingu: angličtina, němčina, ruština, španělština
Co leží v srdci naší Galaxie? Dvanáct let pozoroval dalekohled Evropské jižní observatoře VLT (Very Large Telescope) a Keckovy dalekohledy střed naší Galaxie, sledovaly pohyb více než stovky hvězd a určovaly polohu neviditelného objektu - supermasivní černé díry.
Vydejte se na cestu do středu Mléčné dráhy a během sedmi minut cestujte rychleji než světlo, z nejsuššího místa na Zemi, pouště Atacama v Chile, přímo do středu naší vlastní Galaxie, kde černá díra pohltí vše, co jí přijde do cesty. Před vašima očima se objeví 84 milionů hvězd, z nichž každá skrývá záhady čekající na vyřešení. Jsou kolem nich planety s měsíci? Je na planetách voda? Mohl by tam být život?

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Cesta ke hvězdám
název v angličtině: Journey to the Stars
25 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: American Museum of Natural History
český dabing: Ilona Svobodová
bez dalších možností dabingu
Dokument Cesta ke hvězdám umožní divákovi sledovat zblízka fantastický život i smrt hvězd, známých z nočního nebe. Budeme se pohybovat prostorem a časem, odhalíme kosmická tajemství a zjistíme, co všechno nás úzce spojuje s hvězdami.

Zdroj obrázku: American Museum of Natural History


Cesta k nekonečnu
název v angličtině: A Way to Infinity
14 min, vhodný pro žáky středních škol; školní pořady
autor: Miroslav Brož
český dabing
další možnosti dabingu: angličtina
Cesta k nekonečnu je krátký dokumentární film pro digitální planetária o tom, co je nekonečno a zda je vesmír nekonečný. Film je připraven ve formátu fulldome 4K se snímkovou frekvencí 30 fps. Ke stažení je k dispozici archiv ZIP s jednotlivými obrazy (dome masters), které se posléze musejí konvertovat pro daný projekční systém: Cesta k nekonečnu [112 GB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], česká a anglická zvuková stopa ve formátu Dolby Digital 5.1: česká stopa [AC3, 47 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], anglická stopa [AC3, 47 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], pouze hudba [AC3, 47 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK].


Cesta za miliardou sluncí
název v angličtině: Journey to a Billion Suns
30 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Stargarten
český dabing: Libor Terš, Bohdan Tůma
další možnosti dabingu: angličtina
Celooblohová show Cesta za miliardou sluncí představuje zajímavé vyprávění o jednom z největších astronomických dobrodružství, do kterého se lidstvo kdy pustilo. Pojednává o historii poznávání podoby vesmíru a též o jednom z klíčových projektů Evropské kosmické agentury, na kterém se podílejí také čeští vědci. Cílem projektu GAIA je vytvořit dosud největší astronomické dílo – revoluční 3D mapu naší Galaxie.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Explore
název v angličtině: Explore
27 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Creative Planet
český dabing: Pavel Rímský
další možnosti dabingu: angličtina
Explore, nová fulldome show od tvůrců filmu Sen o létání, nám moderním pohledem představí cestu k Marsu. Vysvětlí nám základní vědecká fakta a pomocí jednoduchých a srozumitelných animací nám umožní prozkoumat Keplerovy zákony, které popisují pohyby planet a jsou nezbytné pro lety do vesmíru. Poté podnikneme imaginární cestu s astronauty, kteří opustí planetu Zemi a vydají se k Marsu. Efektní vizuální materiál je doplněn vysoce kvalitním hudebním doprovodem.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Fantom vesmíru - hon na temnou hmotu
název v angličtině: Phantom of the Universe - The Hunt for Dark Matter
27 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Lawrence Berkeley National Laboratory
český dabing: Simona Postlerová
další možnosti dabingu: angličtina
Jako fantom se označuje neskutečná věc, prchavý přízrak. Co je ale Fantom vesmíru? Dnes už víme, že se jedná o skutečnou, avšak temnou látku, která určuje velkoškálovou strukturu vesmíru i tvar jednotlivých galaxií. Pravděpodobně za ní stojí neznámá elementární částice, kterou se fyzikové celého světa snaží najít pomocí grandiózních přístrojů, jako je Velký hadronový urychlovač (LHC). Dechberoucí film z produkce Lawrence Berkeley National Laboratory, se skvělým dabingem Simony Postlerové.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Kosmické srážky
název v angličtině: Cosmic Collisions
23 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: American Museum of Natural History
český dabing: Pavel Soukup
další možnosti dabingu: angličtina
Dokument Kosmické srážky nám ukáže, že za svět, jak ho známe, vděčíme masivním a neobvyklým i neustále probíhajícím neviditelným srážkám. Pokud jste si někdy kladli otázku, jak vznikl náš Měsíc, co vyhubilo dinosaury nebo jakým způsobem můžeme zabránit srážce s obřím asteroidem, právě tento film vám na vše odpoví. Při svém putování za srážkami navštívíme mladou, formující se Zemi, žhavé nitro našeho Slunce i dalekou budoucnost, kdy budeme svědky kolize obřích galaxií. Dokument byl vytvořen Americkým přírodovědným muzeem ve spolupráci s NASA.

Zdroj obrázku: American Museum of Natural History


Musica: Proč je vesmír nádherný?
název v angličtině: Musica: Why is the Universe Beautiful?
26 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Yamanashi Prefectural Science Center & Live Company Ltd.
český dabing: Jana Páleníčková, Bohdan Tůma
další možnosti dabingu: angličtina
Zvuky lesa, květina, západ slunce, všechny krásné objekty pohybující se rozsáhlou paletou hvězd a galaxií, které se tyčí nad nimi… proč je to tolik inspirující? Tato jednoduchá otázka nabízí provokativní a vjemově bohatou výpravu za poznáním kosmu v podobě starověkého pojmu Musica – principu jednoty vesmíru, vědy a umění. A také představy hudby sfér, poprvé vyslovené filozofem Pythagorem. Myšlenky a vědomosti tohoto učence stály na pozadí mnoha pilířů moderní vědy. Film Musica: Proč je vesmír nádherný? přináší myšlenku, že umění, hudba, fyzika i matematika jsou navzájem propojeny jako součást velkolepé krásy vesmíru.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Sluneční soustava 2015
název v angličtině: Solar System 2015
25 min, vhodný pro žáky základních škol; školní pořady
autor: Miroslav Brož
český dabing
další možnosti dabingu: angličtina
Sluneční soustava 2015 je krátký dokumentární film pro digitální planetária. Pojednává o našem planetárním systému: o Slunci, planetách a malých tělesech, o jejich vzniku i zániku. Je určen žákům základních škol. Film je připraven ve formátu fulldome 4K se snímkovou frekvencí 30 fps. Ke stažení je k dispozici archiv ZIP s jednotlivými obrazy (dome masters), které se posléze musejí konvertovat pro daný projekční systém: Sluneční soustava 2015 [64 GB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], česká a anglická zvuková stopa ve formátu Dolby Digital 5.1: česká stopa [AC3, 83 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], anglická stopa [AC3, 83 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK], pouze hudba [AC3, 83 MB, soubor je umístěn na serveru Astronomického ústavu MFFUK].


Voda - kosmické dobrodružství
název v angličtině: Water - a Cosmic Adventure
v našich programech uvádíme tento pořad také pod názvem: Příběh vody
25 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Association des Planétariums de Langue Française (APLF) in collaboration with Hamburg Planetarium and the European Southern Observatory (ESO)
český dabing: Petra Hobzová, Jana Páleníčková
další možnosti dabingu: angličtina
V dokumentární show Voda - kosmické dobrodružství nám astronomka Eva Luna vypráví o svém hledání vody ve vesmíru a voda sama nám prostřednictvím svého příběhu objasní, jak se vyvíjel vesmír od svého počátku, jak vznikly hvězdy a chemické prvky, z nichž je složena nejen ona sama, ale také planety a možná i život, který ve vesmíru jednou Eva Luna objeví.

Zdroj obrázku: ESO


Voyager
název v angličtině: VOYAGER: the Never-Ending Journey
27 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: UMA Vision
český dabing: Jiří Schwarz
další možnosti dabingu: angličtina
Film vypráví vzrušující příběh o nejpozoruhodnější vesmírné misi v historii lidstva. V roce 1977 byly vypuštěny dvě kosmické sondy, aby prozkoumaly nejvzdálenější planety Sluneční soustavy: Jupiter, Saturn, Uran a Neptun spolu s jejich měsíci. Obě kosmické lodi velmi obohatily naše znalosti o těchto vzdálených světech. Nyní, po čtyřech desetiletích, prozkoumávají mezihvězdný prostor. Jako dvě láhve vyslané do kosmického oceánu, obě sondy nesou mezihvězdnou zprávu – pozlacenou desku s poselstvím určeným případným mimozemským civilizacím.

Zdroj obrázku: Fulldome Database

FILMY S PŘÍBUZNÝMI PŘÍRODOVĚDNÝMI TÉMATY

Přírodní výběr
název v angličtině: Natural Selection
41 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Mirage 3D
český dabing: Libor Terš, Pavel Soukup, Bohdan Tůma, Petra Hobzová
další možnosti dabingu: angličtina, španělština
Film Přírodní výběr nám zajímavou formou představí nejúžasnější mechanismus živé přírody – dlouhodobý vývoj a přizpůsobování organismů proměnlivým podmínkám prostředí. Zároveň nás seznámí s ikonou dějin vědy, britským badatelem Charlesem Robertem Darwinem, který na fantastickou myšlenku evoluce přišel při své objevné plavbě kolem světa. Dokument nás zavede například na malebné souostroví Galapágy, do hlubin oceánu při východoafrickém pobřeží nebo třeba do viktoriánské domácnosti samotného geniálního přírodovědce Darwina.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Sen o létání
název v angličtině: Dream to Fly
35 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: The Heavens of Copernicus
český dabing: Petra Hobzová
další možnosti dabingu: angličtina
Objevte tajemství letu s Leonardem da Vinci, bratry Montgolfierovými, bratry Wrightovými i dalšími vynálezci ze starých časů. Zažijte dobrodružství a zjistěte, jak se tento úžasný sen, který lidstvo snilo od počátku věků, proměnil ve skutečnost. Sen o létání je poetickým příběhem o dějinách aviatiky. Cílem tohoto filmu je ukázat vývoj letectví v průběhu dějin novým a zajímavým způsobem. Zobrazuje hlavní milníky v naší cestě k dobytí oblohy a dosažení hranice vesmíru – a to jak z hlediska technologických průlomů, tak i samotného vnímání letectví jako takového. Bohatý obraz ve fulldome, nádherná hudba vytvořená přímo pro tento pořad i poetický slovní komentář dává dohromady krásné umělecké dílo.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Světlo
název v angličtině: Light
8 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: Zeiss
český dabing
další možnosti dabingu: angličtina, němčina, francouzština, polština, ruština
Rok 2015 byl mezinárodním rokem světla. Zeiss pro tuto příležitost vytvořil sedmiminutovou fulldome show Světlo, v níž jsou představeny různé aspekty světla. Diváci se vydají na fascinující cestu, která jim ukáže význam světla v každodenním životě spolu s dnešními technickými aplikacemi.

Zdroj obrázku: Fulldome Database


Zpátky na Měsíc
název v angličtině: Back To The Moon For Good
25 min, vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku; školní pořady, pořady pro širokou veřejnost
produkce: NSC Creative
český dabing
další možnosti dabingu: angličtina, němčina, francouzština, polština, španělština
Dokumentární show Zpátky na Měsíc představuje výzvu k obnovení letů na přirozenou družici Země a týmy, které se zapojily do soutěže Google Lunar XPrize o 30 milionů dolarů. Poslední astronauti opustili povrch Měsíce před více než čtyřiceti lety – přišel čas pro novou generaci výzkumníků.

Zdroj obrázku: Fulldome Database