Novinky

Pořady v digitálním planetáriu nabízí filmy Sen o létání (středy od 18:30) a Cesta za miliardou sluncí (pátky od 18:30). V sobotu pak planetárium nabízí dětský program s novou pohádkou Lucie a tajemství padajících hvězd (od 15:00) a podvečerní program s filmem Fantom vesmíru (od 19:00). V době pololetních prázdnin můžete navštívit mimořádný dětský program s astronomickou pohádkou Polaris (pátek 31. 1. od 15:00). Na hvězdárně se také konají pravidelná sobotní pozorování Slunce (od 14:00 hodin) a pozorování večerní oblohy v čase od 20:30 hodin (středy a pátky) a od 21:00 hodin (soboty). Více informací naleznete v aktuálním programu na leden.

Mimořádné pozorování polostínového zatmění Měsíce
10. ledna budeme moci pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Okem jsou polostínová zatmění těžko pozorovatelná. Výrazně je lze vidět jen v případě, že je Měsíc velmi blízko plného zemského stínu, jako je tomu v tomto případě. Při maximální fázi zatmění, která nastane ve 20:10 SEČ, bude Měsíc vypadat, jako by byl z jednoho okraje poněkud „začouzený“. Toto polostínové zatmění budeme moci pozorovat v celém průběhu. Na hvězdárně bude pro veřejnost otevřeno od 18:00 a za jasné oblohy budeme pozorovat polostínové zatmění Měsíce dalekohledy. Více informací naleznete v aktuálním programu na leden.
Na plakátku níže je znázorněn průběh zatmění. Jednotlivé fáze průchodu Měsíce zemským stínem jsou uvedené v středoevropskem čase (SEČ). Kruh uprostřed (UMBRA) je plný zemský stín, oblast okolo (PENUMBRA) je polostín. Více informací o úkazu naleznete na stránkách
České astronomické společnosti, Eclipses Online (v angličtině) a na stránkách NASA (v angličtině), odkud jsou převzata data.
Přednášky
V sobotu 11. ledna od 17:00 se uskuteční v digitálním planetáriu přednáška Východní Anatólie, přednášejícím bude Pavla Apostolaki. O týden později na stejném místě opět od 17:00 bude přednášet Vít Javůrek. Přednáška nese název Jak to zařídit, aby se jezdilo co nejdříve. Poslední lednovou sobotu 25. ledna od 17:00 bude již tradiční každoroční přednáška Karla Bejčka o kosmonautice v uplynulém roce. Více informací naleznete v aktuálním programu na leden.