Novinky

Expozici ve foyer digitálního planetária bude stále doplňovat unikátní model lunárního přistávacího modulu z programu Apollo a další exponáty související s výročím prvního přistání člověka na Měsíci. Pořady v digitálním planetáriu nabídnou filmy Kosmické srážky (středy od 18:30) a Hledání života (pátky od 18:30). V sobotu pak planetárium nabízí dětský program s novou pohádkou Polaris 2 – Lucie a tajemství padajících hvězd (od 15:00) a večerní program s filmem Kosmické srážky (19:30). Na hvězdárně se také konají pravidelná sobotní pozorování Slunce (od 14 hodin) a pozorování večerní oblohy v čase od 20:30 hodin (středy a pátky) a od 21:00 hodin (soboty). Více informací naleznete v aktuálním programu na listopad.

Začátky programů jsou v 8:15, v 10:00, ve 13:00 a v 14:45. Více informací naleznete v nabídce programů pro školy.

V sobotu dne 23. 11. se bude v čase od 17 hodin v sále digitálního planetária konat přednáška Exoplanety, přednášet bude Mgr. Marek Skarka, Ph.D. Další sobotu 30. 11. se na stejném místě od 17 hodin uskuteční přednáška Apollo 12, přednášet bude Ing. Luděk Dlabola z HPHK. Více informací naleznete v aktuálním programu na listopad.

Hlavním pořadatelem je Akademie věd České republiky. Hvězdárna a planetárium v rámci této akce připravila výstavu Světelné znečištění. Výstava popisuje, co je světelné znečištění a jaká je v současné době úroveň světelného znečištění v naší republice i v Evropě. Upozorňuje, jaká negativa nám noci bez tmy přinášejí. Též je zde popsáno alespoň částečné možné řešení tohoto problému.

V rámci tohoto vědecké festivalu se také uskuteční v sobotu 16. 11. v digitálním planetáriu od 17:00 přednáška RNDr. Ladislava Metelky, Ph.D., která se bude zabývat klimatem Česka v 21. století.

Prohlédnout si můžete dobové materiály této historické události a modely. K zhlédnutí je zde například sbírka filatelistického materiálu s autogramy posádek astronautů programu Apollo zapůjčená od Svazu českých filatelistů. Expozici ve foyer digitálního planetária doplňuje unikátní model lunárního přistávacího modulu z programu Apollo v měřítku 1:2,5. V prvním patře digitálního planetária jsou dále papírové modely kosmonautické techniky od tvůrců Petra Baldy a Miloše Drábka. Výstava je přístupná v rámci programů probíhajících v prostoru digitálního planetária.

V průběhu listopadu bude ještě večer nad jihozápadním obzorem pozorovatelný Jupiter se Saturnem. Kromě nich už budeme moci zahlédnout Mars (ráno nad jihovýchodním obzorem) a ve druhé polovině měsíce také Venuši (večer nad jihozápadním obzorem). Neptun bude pozorovatelný dalekohledem v první polovině noci, Uran pak po celou noc kromě jitra. Nejzajímavějším úkazem bude nepochybně přechod Merkuru před Sluncem, ke kterému dojde dne 11. listopadu od 13:35 hodin. Na Hvězdárně budete moci tento úkaz pozorovat při speciálním programu od 13. hodiny. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete v pravidelném Měsíčníku.