Novinky

Expozici ve foyer digitálního planetária bude v říjnu doplňovat unikátní model lunárního přistávacího modulu z programu Apollo. Pořady v digitálním planetáriu nabídnou poutavé filmy Hledání života (středy od 18:30) a Kosmické srážky (pátky od 18:30), pouze v pátek dne 4. 10. bude místo pravidelného programu mimořádný Retro večerní program. V sobotu pak planetárium nabízí dětský program s pohádkou Polaris (od 15:00), podvečerní program s filmem Hledání života (18:00; kromě 12. 10., 19. 10. a 26. 10., kdy se konají přednášky) a večerní program s filmem Cesta za miliardou sluncí (19:30). Na hvězdárně se také konají pravidelná sobotní pozorování Slunce (od 14 hodin) a pozorování večerní oblohy v čase od 20:30 hodin (středy a pátky) a od 21:00 hodin (soboty). Více informací naleznete v aktuálním programu na říjen.

Začátky programů jsou v 8:15, v 10:00, ve 13:00 a v 14:45. Více informací naleznete v nabídce programů pro školy.

V sobotu dne 12. 10. se bude v čase od 17 hodin v sále digitálního planetária konat přednáška Romana Gazsiho a Mgr. Tomáše Kose Historie podzemní továrny Richard (Projekce 360°), o týden později (19. 10.) se ve stejném čase a na stejném místě uskuteční přednáška Ing. Tomáše Přibyla Apollo: trnitá cesta na Měsíc. 26. října se opět na stejném místě od 17 hodin uskuteční třetí říjnová přednáška Island - kolem ostrova, přednášet bude tentokrát Bc. Marek Tušl. Více informací naleznete v aktuálním programu na říjen.

V tomto programu se nejdříve podíváme na aktuální noční oblohu v digitálním planetáriu. Následně zhlédneme několik historických filmových dokumentů v kinosále hvězdárny. Zažijeme atmosféru pod umělou noční oblohou v historickém optomechanickém planetáriu a na závěr se podíváme na skutečnou noční oblohu unikátními historickými dalekohledy zprovozněnými pouze pro tento mimořádný program.

Prohlédnout si můžete dobové materiály této historické události a modely. K zhlédnutí je zde například sbírka filatelistického materiálu s autogramy posádek astronautů programu Apollo zapůjčená od Svazu českých filatelistů. Můžete se také přijít podívat na 2 metry vysoký model nosné rakety Saturn V zapůjčený z Muzea papírových modelů v Polici nad Metují a prosvětlenou fotografii lidské stopy na Měsíci ve velikosti 2 krát 2 metry. Expozici ve foyer digitálního planetária doplňuje unikátní model lunárního přistávacího modulu z programu Apollo v měřítku 1:2,5. V prvním patře digitálního planetária jsou dále papírové modely kosmonautické techniky od tvůrců Petra Baldy a Miloše Drábka. Výstava je přístupná v rámci programů probíhajících v prostoru digitálního planetária.

V průběhu října budou dvě nejbližší planety ke Slunci, tedy Merkur a Venuše, stále nepozorovatelné. Mars se koncem října již začne ukazovat ráno nad východním obzorem. Obří Jupiter bude stále dobře viditelný večer na jihozápadě a Saturn bude rovněž pozorovatelný na jihu a jihovýchodě. Nejvzdálenější planety Uran s Neptunem zůstanou pozorovatelné dalekohledem prakticky po celou noc, pouze druhý jmenovaný již nebude vidět na ranní obloze. Měsíční úplněk nastává dne 13. 10. ve 23:07 hodin. Innformace o dalších zajímavých úkazech naleznete v pravidelném Měsíčníku.

V rámci vědeckeho festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR pro Vás připravujeme výstavu o světelném znečištění a také Vás zveme na přednášku RNDr. Ladislava Metelky, Ph.D. Klima Česka pro 21. století, která se uskuteční v sobotu 16. listopadu v 17:00 v digitálním planetáriu.