Přechod Merkuru 9. 5. 2016

Na hvězdárně se 9. 5. 2016 za příznivého počasí koná pozorování dalekohledy na terase a v kupoli. Začátek úkazu je ve 13:12 SELČ, Merkur pak sluneční disk opustí až ve 20:41 SELČ. V Hradci Králové ovšem Merkur zapadá již ve 20:25 SELČ, takže konec úkazu je u nás nepozorovatelný. Návštěvníkům mimořádného pozorování bude k dispozici několik dalekohledů vybavených speciálními filtry, jimiž bude možné úkaz pozorovat. Některými dalekohledy budeme Slunce pozorovat v projekci na stínítko.

V kinosále bude promítán obraz z robotického dalekohledu z digitálního planetária s výkladem o úkazu – jak vzniká, jak často jej můžeme pozorovat, kdy jsme jej mohli vidět v minulosti a kdy jej uvidíme zase příště. Současně budeme sledovat online přenos pozorování z jiných míst planety.

Za nepříznivého počasí se koná pouze program v kinosále s online přenosem a výkladem o úkazu a krátký náhradní program v planetáriu.

Zájemcům o pozorování vlastními silami a dalekohledy by mohl abýt užitečná přednáška, která se koná na hvězdárně dva dny před úkazem, v sobotu 7. května 2016 od 18 hodin

nahoru ]


Jan Veselý: vesely@astrohk.cz, poslední úprava 19. IV. 2016