Podzim 2018

Ostrava a okolí

Organizace podzimní akce se chopil Jarek. Díky němu jsme poznávali sluneční hodiny v Ostravě a jejím okolí.

Termín konání 13. – 14. 10. 2018.

Všechny časy jsou uvedeny jako SELČ (pokud není uvedeno jinak).

Sobotní program

Sraz byl v Holasovicích v 9:30. Jarek uvedl v itineráři nesprávné souřadnice a tak jsme se po obci navzájem hledali.

Zde jsme viděli nově instalované sluneční hodiny. Opět se projevila moravská pohostinnost. Protože pan Domácí měl i model hodin, ověřoval Jindra gnómonickou správnost.

pro většinu nové hodiny porovnání s modelem Jindra s modelem

Zde jsme se poprvé společně vyfotili.

první skupinové foto

Zdejší "hlídač" se projevil jako vítací typ. Když viděl, že někdo něco jí, dožadoval se na něm téhož. Pavel ověřoval, co všechno je pro kus žvance ochoten.

možná nepoznal, čeho se dožaduje není to drezůra?

Pan Pěkný upozornil, že hodiny obci Tábor jsou obnoveny. Proto jsme se na ně zajeli podívat.

nezanikly, jsou zde znovu

Další zastávka byla v Opavě, na darese K. Světlé 2008/5. Opět jarkovo dílo. Dostavil se i majitel a realizátor hodin. Vysvětlil nám, co ho vedlo ke zvolenému výtvarnému řešení.

detail hodin diskutujeme fotíme

Odtud jsme odjížděli směr Chlebičov. Na adtrese Na Kopci 84 se nacházejí hned několikery hodiny.

nezvyklé provedení číslic opět ty číslice

Na zmíněné adrese bydlí jeden z členů skupiny. Seznámil nás nejen se slunečními hodinami, ale i s astronomickou pozorovatelnou.

pohled na pozorovatelnu dalekohled co se ještě dozvědí?

Samozřejmě i zde se musíme společně vyfotit, aby všichni na tuto návštěvu měli památku.

grupier

Následovala zastávka u slunečních hodin ve Štěpánkovicích na Novodvorské 10. Pohotová paní Domácí sledovala naši skupinu z terasy a naši návštěvu zdokunentovala.

Ze Štěpánkovic jsme se vydali ke slunečním hodinám v Píšti. Velmi nás pobavila číslice III na číselníku, vlastně mimo číselník. Existence této číslice umožnila nazvat hodiny svého času největšími u nís. Praktický smyal však tato číslice na hodinách nemá.

Naobědvali jsme se v restauraci Radniční sklípek v Hlučíně.

V Hlučíně jsme oveřili stav dvojích slunečních hodin na adrese J. Seiferta 1123/46. Bohužel ani jedny hodiny se nám nepodařilo zachytit v činnosti.

Důležitým cílem naší cesty byla Ostrava Poruba, kde se v současnosti buduje sluneční stezka s pěticí slunečních hodin. Škoda, že jsou zatím hotové jen dvoje - vodorovné a analematické.

Při cestě na hotel jsme se ještě zastavili v Porubě, kde jsou hodiny ve štítu obytného domu zvaného Na věžičkách

Po prohlídce hodin následovalo osobní volno. Kdo chtěl si nakoupil. Většina účastníků byla ubytována v hotelu Garni.
Bohužel dvěma účastníkům, kteří se neřídili pokyny organizátora a zaplatili si pobyt odlišným způsobem, pobyt zhořkl, protože museli platit za ubytování na dvě noci dvakrát.

V 18:00 jsme přijeli k Ostravskému planetáriu, kde by byl další program. Miloš s Jarkem zavzpomínali, za jakých podmínek zdejší hodiny vznikaly.

Absolvovali jsme s průvodkyní několik různých programů: Do hlubin země, K planetám, promítání v digitálním planetáriu a seznámili jsme se s vybavením hvězdárny.
Bohužel na seminář (výměnu názorů) moc času nezbylo. Respektovali jsme pokyny pracovníků hvězdárny a hvězdárnu do 21. hodiny opustili. Zatímco v minulosti jsme pokračovali v družné diskuzi na některém z pokojů, tentokrát jsme šli spát.

Nedělní program

V neděli byl sraz v 9:00 u kostela ve Staré Bělé. Na parkoviště u kostela se sjížděli návštěvníci kostela, kteří přijeli na obřad. Raději jsme přeparkovali.

Český rozhlas Ostrava chtěl posluchače seznámit s činností naší skupiny živým vstupem do vysílání a rozhovorem s účastníkem akce. Jarek poradil moderátorovi, aby diskutoval s Milošem. Zatímco všichni poslouchali vysílání Českého rozhlasu Ostrava, Miloš si povídal s moderátorem.
Bohužel se spojení rozpadlo a ze tří dohodnutých dotazů zbyly dotazy a odpovědi jen dva.

Jak Miloš avizoval v rozhovoru pro rádio, byl naší další zastávkou zámek v Paskově, kde se nacházejí sluneční hodiny nad vstupní bránou nemocnice; pod věží bývalého zámku z její jižní strany.
Zde jsme se setkali s paní, která po informaci z rádia sedla na kolo a jela se na nás podívat.

Následovalo ověření stavu dvojích hodin ve Sviadnově. Jarek nám vysvětlil, proč JV hodiny jsou gnómonicky špatné. Starosta chtěl posunout číselník nahoru, ale u JV hodin se zapomnělo na posunutí ukazatele.

Další naše zastávka byla ve Frýdku-Místku u penzionu Hrad. Po vyfocení hodin jsme odjeli do Chlebovic.

Na budově fojtství jsou hodiny hodně podobné hodinám v knize V. Šimra - Pojďte s námi stavět sluneční hodiny.

Před obědem jsme stihli ověřit stav horizontálních slunečních hodin v Kopřivnici v Lubině. Obědvali jsme v restauraci U čápa v Příboru.

Po obědě jsme navštívili lesopark v Novém Jičíně, ve kterém jsou ukryté jsme hledali sluneční hodiny.

Postupně se počet vozidel zmenšoval, účastníci se rozjížděli domů.

Posledním cílem byla soukromá hvězdárna v Jeseníku nad Odrou. Tam dojela jen tři vozidla. Astronomové (z řad slunečních hodinářů) si návštěvu nemohli nechat ujít.

Upravit ]