Jaro 2018

verze 3

Tentokrát budeme poznávat sluneční hodiny ve Šluknovském výběžku a uděláme si výlet za hranice do Saska.

podruhé za hranice

Termín konání akce 21. a 22. dubna.

Během výletu navštívíme dvě hvězdárny, v sobotu v Sohlandu (na následujícím obrázku) a v neděli v Mikulášovicích.

hvězdárna Sohland

Německá strana nás požádala, zda bychom nemohli návštěvu v Taubenheimu a Sohlandu uskutečnit v sobotu. Protože jí chceme vyhovět, změnili jsme celý program.

Lokalita Českosaského Švýcarska je turisticky atraktivní, rezervaci ubytování je třeba provést co nejdříve. To je důvodem, proč jsme začali organizovat akci s velkým předstihem.

Prosím, zvažte svou účast. V případě, že máte zájem se zúčastnit, sdělte to prosím nejpozději do 31. března organizátorům akce, nejlépe na obě mailové adresy MN a JC. Provedeme rezervaci na sdělený počet míst a vyzveme jednotlivce (páry, skupiny), aby si konkrétní rezervaci na jméno zajistili sami.

Sobotní program

Itinerář sobotního společného programu lze stáhnout z odkazu sobota.

Místo setkání bude v sobotu 21. dubna ve Šluknově na parkovišti před Supermarketem Tesco . Asi 100 metrů od parkoviště v parčíku u terminálu hromadné dopravy před zámkem jsou vodorovné sluneční hodiny. V supermarketu je možnost nakoupit jídlo a pití potřebné do večeře v 17:30 hod, k snídani na neděli a do dalšího nákupu (neznámo kdy a kde).

Většina z nás přijede po silnici č. 266 od Rumburka. Až budeme mít po pravé straně zámek, musíme zbystřit. V parčíku nalevo jsou vodorovné sluneční hodiny. Řidiči musí sledovat dopravní situaci. Vjezd na parkoviště je jen z jednoho směru (z druhé strany je zákaz odbočení).
Pokud uvidíme před sebou budovu bývalého pivovaru, je třeba zahnout na parkoviště doprava - viz následující záběr z mapy.cz.

před budovou pivovaru

Odjezd z tohoto stanoviště je v 10:00 hod. Kdo chce stihnout nákup a sluneční hodiny, musí přijet dříve.

V 10:30 hod jsme očekáváni na parkovišti v Taubenheimu před orientační tabulí.

tabule s mapou trasy

Měl by zde na nás čekat česky mluvící průvodce (překladatel z a do německého jazyka), vyslechneme si, jak vznikla vycházková trasa a co nás na ní čeká. Seznámíme se s vybavením hvězdárny v Sohlandu a dohodneme se, jak dlouhý čas budeme chtít na hvězdárně strávit.
Po krátké prohlídce muzejíčka se vydáme na vycházku. U hodin poblíž radnice bychom se měli společně vyfotit. Na delší trase se totiž peloton roztáhne. Možné je, že se skupina roztrhá, někdo půjde jinudy atd.

O vycházkové trase za slunečními hodinami viz odkaz na stránky Městečka slunečních hodin.

Místní malíř a agrafik Martin Hölzel v polovině 70. let minulého století byl pověřen úkolem restaurování tamějších nejstarších hodin. Po nastudování gnómonických pravidel zhotovil mnoho nových slunečních hodin , jak v Taubenheimu, tak v jiných obcích. Díky tomu od 80. let minulého století se Taubenheimu (v překladu Holoubkov) říká Vesnice slunečních hodin.

uvítací tabule

Počet hodin v městečku, chcete-li vesnici, se stále zvyšuje. V současné době stránky obce uvádějí 33 stanovišť se slunečními hodinami.

Z odkazu lze stáhnout informační materiál o stezce. Bohužel je z roku 2010. Novější snad dostaneme, nebo si vyfotíme informační tabuli.

Program necháme na německých průvodcích, počasí, naší fyzické kondici atd. Pokud by zbyl nějaký čas, existují další hodiny v okolí.

Společně se přesuneme na parkoviště před hvězdárnou. Pracovníci hvězdárny nás seznámí s vybavením hvězdárny, programy které tu pořádají atd.

logo hvězdárny
vybavení hvězdárny kupole

V 17:00 hod bychom měli odjíždět. Na 17:30 hod máme zajištěnou rezervaci v restauraci Starý mlýn v Rožanech. Zde povečeříme a pojedeme na místo ubytování.

pohled na hotel interiér

Ubytování bude zajištěno ve Varnsdorfu ve Vzdělávacím středisku. O víkendu se tam nevaří. Nedělní snídani si budeme muset zhotovit z vlastních zdrojů.
Cenu za ubytování uvádějí 420,- Kč pro 1 osobu za jednu noc.

logo hvězdárny

Už dva roky jsme podmínky pro vzájemnou výměnu názorů, zkušeností, poznatků atd. neměli. Tentokrát to snad vyjde. Nabídl jsem německým průvodcům, že se mohou, pokud s nimi přijede překladatel, našeho semináře zúčastnit. Uvidíme ...

Nedělní program

Itinerář sobotního společného programu lze stáhnout z odkazu neděle.

Poblíž místa ubytování jsou zbytky slunečních hodin na Kostele sv. Karla Boromejského. Po jejich prohlídce bychom v 8:15 hod odjeli do Ebersbachu. Zde jsou dvoje párové sluneční hodiny.

Následoval by přesun do Rumburku, kde plánujeme navštívit troje hodiny. Pak přejezd do Mikulášovic.

Hvězdárnu v Mikulášovicích navštívila v roce 2016 Toulavá kamera. Podívejte se na záznam pořadu.

Pokud na základě shlédnutí videa dojdete k závěru, že na prohlídku hvězdárny je třeba delší čas, než plánovaná jedna hodina, nezapomeňte to organizátorům sdělit. Museli bychom některé z hodin na cestě do Kamenického Šenova vynechat.

nenápadná kopule dalekohled

Abychom neztráceli čas, dáme si oběd v hotelu Ron, který je přes ulici od hvězdárny. Rezervace je provedena na 12:00 hod.

V závislosti na čase můžeme navštívit hodiny v Krásné Lípě, Dolním Podluží a v Okrouhlé. Nesmíme opomenout zastávku Panské skály. Jedná se o nejstarší chráněný geologický útvar v ČR - kamenité varhany. Panská skála je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší. Známá je z pohádky Pyšná princezna, často lze vidět jejich snímek v kalendářích.

Poslední hodiny na trase jsou v Kamenickém Šenově na kostele sv. Jana Křtitele. Po jejich prohlídce náš společný výlet cca kolem 15. hodiny končí.


 

Upravit ]